Özel Sevgi Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt.Melike Gülenç tarçın kullanımının sağlığa faydalarını hakkında bilgilendiriyor.

Tarçın’ın anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya’dır. Yaprak dökmeyen kokulu bir ağaç cinsidir. Ağacın kurutulmuş kabukları asıl kullanılan yerleridir. Tarçının kokusu kuvvetli, keskin, tadı tatlımsı ve yakıcıdır.

– Son dönemde yapılan çalışmalarda tarçının güçlü antioksidan, antiinflamatuar, vazodilatör, antitrombotik, antiülseratif, antialerjik ve antibakteriyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

– Çalışmalar daha çok tarçının insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların tedavi veya önlenmesindeki etkisi üzerine yapılmıştır.

– İçeriğinde bulunan “sinnamaldehit”in kan şekerini ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Yapılan araştırmalarda, özellikle diyabet hastalarında kan şeker düzeyini dengelediği bulunmuştur.

– Kalp-damar hastaları için de kan kolesterol ve trigliserid düzeyinde düşüş sağlaması, iyi kolesterolü (HDL) yükseltmesi ve kötü kolesterolü (LDL) de düşürmesi başka bir faydası olarak görülmektedir.

– Günlük aşırıya kaçmadan belirli miktarlarda alınması ise, kilo kontrolünü sağlamada yardımcıdır.

– Özellikle kalsiyum ve lif sayesinde vücutta meydana gelen ödemi azaltmakta, biriken fazla tuzun atılımıyla birlikte hipertansiyon riskini düşürmekte ve kolon kanserine karşı koruyucu etkisi olmaktadır.

– Sindirim sistemine yardımcıdır: mide rahatsızlıklarını ve karın ağrılarını giderir.

– Ağıza alınarak çiğnenmesi ağız ve diş kokularına iyi gelir. Özellikle kış aylarında sık görülen grip ve nezle gibi hastalıklara iyi geldiği gibi öksürüğe de faydası olur.