Özel Sevgi Hastaneleri Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt.Melike Gülenc ramazan ayında sağlıklı beslenme hakkında bilgilendiriyor.

Covid-19 karantina sürecine denk gelen Ramazan ayı daha da bir önem taşımaktadır.Ramazan ayı süresince bağışıklık sistemini güçlü tutup vücudun dirençli olabilmesi için sahur ve iftardaki menü içeriği, iftardan sahura kadar olan zaman aralığında sıvı ve doğru besin tercihleri yapmak önemlidir.

Ramazanda dengeli ve sağlıklı beslenmenin ilk adımı sahurdur.Sahura mutlaka kalkılmalıdır. Ramazan ayında yapılan en büyük yanlışlardan biri, gece yatmadan önce yemek yemek veya sahura kalkıp sadece su içmektir. Bu, açlık süresini uzatmaktadır ve böylece metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır.

Sahur seçimleri yapılırken kişinin gün boyu tok kalmasına yardım edecek, yeterli sıvıyı içerecek, uykuya yeniden geçişte problem yaratmayacak, barsak hareketleri için yeterli life sahip, tuz oranı yüksek olmayan menüler tercih edilmelidir.Kişiyi susatacak kızartmalar, hamur işleri, tatlılar, çok tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Gün boyu süren açlığa bağlı düşen kan şekeri seviyesi, kişide kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği uyandırır.Yapılan en büyük yanlışlardan biri uzun süren açlığın ardından iftarda hızlı bir şekilde, fazla miktarda besin tüketmektir.

Beyinde doyma uyarısı yemeğin 15-20. dakikasında oluşur, bu sebeple hızlı yemek doygunluk hissi oluşuncaya kadar daha çok yenmesine neden olur.

İftarda hazmı kolay besinler tercih edilmeli, çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınılmalıdır.

Kızartmalar, hamur tatlıları, çok tuzlu, çok şekerli ve çok yağlı hazır besinler (fast food), salam, sucuk, sosis, kavurma vb. doymuş yağ içeriği yüksek besinler, sakatatlar (beyin, karaciğer vb.), yoğun baharatlı yiyecekler iftar sofralarından uzak tutulması gereken besinlerdir.

İftar ile sahur arasında bol sıvı tüketilmelidir.

İftardan 1-2 saat sonra ara öğün yapılabilir.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece hem kilo kontrolü sağlamış hem de bağışıklık sisteminizin zayıflamasına engel olmuş olursunuz.