Kramplarda mücadele etmek için yapılması gerekenler neler?

Gebeliğin özellikle 24-28 haftalarında, bebeğin kemiklerinin mineralizasyonu için ciddi oranda kalsiyum geçişi olmaktadır. Gebelikteki krampların nedenlerinden biri de fosfordaki artıştır. Bu nedenle gerekli olan kalsiyumun süt ve süt ürünlerinden alınması krampları azaltabilir. Kalsiyumun sebzelerden alınması, süt ürünlerinin abartılmaması gerekir.

Anne adayları mide bulantılarına karşı neler yapmaladır?

Gebeliğin ilk 3.ayında artan hormonların etkisi ile, özellikle sabah olmak üzere mide bulantısı ve kusmalar olabilir.

Genellikle 12.gebelik haftasından itibaren bulantı ve kusma hızla azalır ve 16. haftada bulantı sorunu kalmaz. Özellikle ilk 3 ayda yağsız, kokusuz, baharatsız ve katı gıdaların tüketilmesi bulantıyı azaltmakta etkili olacaktır. Sık aralıkla ve az miktarlarda beslenilmelidir. Bulantı esnasında, kusmak için kendinizi zorlamayın çünkü kusma rahatlatma sağlamaz. Tüm önlemlere rağmen bulantı-kusma devam ediyorsa doktor kontrolünde bazı ilaçlar kullanılması, bu süreci atlatmaya yardımcı olacaktır.

Kan şekeri sorunları nasıl tespit edilir? Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?

20. haftadan sonra artan hormonlar etkisiyle gebelikte kan şekeri sorunları olabilir. Gebelikte aşırı kilo alımı ve gebeliğe fazla kilo ile başlanması riski arttırır. Tespit etmek için tüm gebelere 24 ile 28. gebelik haftaları arasında şeker yükleme testi yapılmalıdır.

Öncelikle uygun diyet programı ile kan şekeri düzenlenir, eğer diyet ile yeterli kan şekeri düzenlenmesi sağlanamaz ise insülin başlanması gerekebilir. Gebelik sonrası genellikle kan şekeri normal seviyelere döner.

Gebelikte hipertansif hastalıklar tehlikelimidir?

Gebeliğin ilk 3.ayında hormonların etkisi ile kan damarları genişlediğinden dolayı kan basıncı daha düşük seviyelerdedir. Ancak 24-28. haftalardan itibaren kan basıncı yükselir. Kan basıncı yüksekliği ve idrarda protein atılımın artması ile gebelik toksemisi gelişebilir. Bu durum anne ve bebeğin tehdit eden önemli bir durumdur ve yakın takibi çok önemlidir.

Sindirim sistemi sorunlarına karşı neler yapılmalı?

Gebelikte mide ve bağırsak hareketleri yavaşlar ve mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın gevşemesi nedeniyle reflüye eğilim artar. Reflüyü önlemek için, yemekten hemen sonra yatar pozisyona geçilmemeli, yatarken yüksek yastık kullanılmalıdır. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması nedeniyle tüm gebelik boyunca kabızlık sorunu artabilir. Kabızlığı önlemek için bol sıvı alınmalı, posalı ve lifli gıda tüketilmeli, meyve tüketilmeli ve günde birkaç adet kuru kayısı bu sorunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Tarama testleri hakkında

Gebelik tanısı konulduğu zaman, anne ve bebek için riskleri ortaya koymak için; tiroid fonksiyon testleri, kan sayımı, idrar analizi, hepatit, demir-B12 vitamin seviyeleri ve bebekte anomalilere yol açabilecek enfeksiyonlar için tarama yapılmalıdır. Gebeliğin 11-14 haftaları arasında Down sendromu tarama testi olan ikili test, bebeğin ense kalınlığı ve burun kemiği incelemeleri yapılmalıdır. 16-18. haftalarda yine Down sendromu tarama testi olan dörtlü test yapılmalıdır. 18-22. haftalar arasında ikinci düzey detaylı ultrasonografik tarama yapılmalıdır. 24-28. gebelik haftaları arasında ise şeker yükleme testi tüm gebelere uygulanmalıdır.

Hamileyken egzersiz yapılabilirmi?

Gebeliğin ilk 3 ayından sonra, tıbbi açıdan bir sakınca yoksa gebeler egzersiz için cesaretlendirilmelidir. Aerobik egzersizler ve kardiyo egzersizleri önerilir. Haftada 2-3 gün, 45-60 dakika yürüme, yüzme, gebeliğe özel yoga veya pilates yapılabilir. Kilo kontrolü ve rahat bir gebelik açısından doğuma birkaç hafta kalana dek egzersizler sürdürülmelidir.

Kanama varsa ne yapmalı?

Gebelik süresince vajinal kanama hiçbir zaman normal olarak değerlendirilmemelidir. Özellikle gebeliğin ilk günlerinde, embriyonun yerleşmesi esnasında lekelenme tarzı kanamalar soruna neden olmaz ancak kanama durumunda mutlaka ultrasonografi ile kontrol edilmelidir. Gebeliğin son 3 aylık dönemindeki ğlasenta kaynaklı kanamalar son derece önemlidir ve anne ile bebeğin hayatını riske edebilir.

Gebelikte cinsel ilişki doğrumudur?

Tıbbi olarak yasaklanmadığı sürece son 3 haftasına kadar cinsel ilişkide sakınca yoktur.

Karın çatlaklarından kurtulunabilirmi?

Gebelik ilerledikçe ciltte artan gerilim neticesinde karın, bacaklar ve göğüslerde çatlaklar oluşabilir. Çatlak oluşumunu önlemek için belikte kilo alınımına dikkat edilmeli, dengeli ve özellikle C vitamininden zengin diyet ile beslenlilmelidir. 20. gebelik haftasından sonra cildi nemlendirmek için gebeliğie özel kremler, zeytinyağı, badem yağı, kakao yağı ya da susam yağı hergün cilt üzerine uygulanmalıdır.

Ultrason bebeğe zarar verirmi?

Gebelikte 2 boyutlu (siyah beyaz) ultrasonografi, 3 ve 4 boyutlu ultrasonografi uygulamasının bebek ve anne açısından herhangi bir sakınca yoktur, güvenle yapılabilir.

Ne sıklıkla muayene olmalı?

Gebelikte 32.haftaya kadar 4 haftada bir, 32-236. haftalar arası 2 haftada bir, 36.haftadan doğuma kadar haftada bir muayene olmalıdır.

Bebeğin hareketleri nasıl gözlemlenecek?

Bebek hareketleri ilk olarak 18-20 haftada hissedilmeye başlanır, daha önce doğum yağmış bayanlar 16. haftadan itibaren hareketleri hissedebilir. Bebek hareketleri, bebeğin iyilik halini gösteren en önemli parametrelerden biridir. Bebekte sıkıntı veya sorun olduğunda bebek hareketlerinde azalma olacaktır. 20. haftadan sonra bebek hareketlerinde azalma hissedilirse hemen doktora başvurulmalıdır.

Gebelik süresince kaç kilo alınması idealdir?

Tüm gebelikte 11-14 kg alması normaldir. Gebeliğin ilk 6 ayında, ayda 1 kg, sonraki 3 ayda ise ayda 2kg alması gerekmektedir. Aşırı kilo alımı diyabet, hipertansiyon ve normal doğumun engellenmesi gibi sorunlara yol açabilirken yetersiz kilo alımı düşük doğum ağırlıklı bebek ya da erken doğuma sebeb olabilir.