Dermatoloji (Deri bilimi) deri, saç, tırnak, mukozal bölgeler ve cinsel yolla bulaşan hastaslıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ekzema, atopik dermatit, akne (sivilce), sedef ve benzeri hastalıklar, cinsel temasla geçen enfeksiyonlar, siğil, uçuk, zona, mantar hastalıkları, bulaşıcı deri hastalıkları, derinin iyi huylu ve kötü huylu tümörleri, saç hastalıkları, tırnak hastalıkları, benler, kaşıntılı deri hastalıkları, vitiligo gibi hastalıklar en sık görülen dermatolojik hastalıklardandır.

Dermatoloji Kliniğimizde Yapılan Uygulamalar

 • Fototerapi
 • PUVA
 • Dar Bant
 • UVB
 • Skleroterapi
 • Allerji testleri
 • Deri Prick Testi
 • Deri Yama test
 • Wood ışığı muayenesi
 • Galvanoterapi uygulaması
 • Dermatocerrahi işlemleri
 • Vücut ben haritalanması
 • Bilgisayarlı dermatoskopi
 • Bilgisayarlı saç analizi
 • Kozmetolojik uygulamalar
 • Botoks ve dolgu uygulamaları
 • Mezoterapi, Dermaterapi, PRP
 • Çok çeşitli kimyasal peeling uygulamaları
 • Deri, kırışıklık, leke analizi, yağ ve tonus analizi
 • Lazer uygulamaları: Nd:Yag, IPL, Fraksiyonel ER:YAG
 • Kriyoterapi, elektrokoterizasyon, deri punch ve eksizyonel biyopsi

Dermatolojide Lazer

Dermatolojideki son teknolojik gelişmelerden en önemlisi olan lazer polikliniğimizde kullanılmaktadır.

IPL (Mavi Işık, Fotoepilasyon)

IPL epilasyon cihazlarının çalışma prensibi farklıdır, bunlar gerçek lazer değildir. Uygulama yapılan bölgeye yoğunlaştırılmış ışık enerjisi gönderirler. IPL cihazları epilasyon yanında ciltteki bazı pigmente lezyonların tedavisinde, çillerin giderilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon vücudumuzdaki istenmeyen tüylerin lazer ışığı kullanılarak kalıcı bir şekilde yok edilmesidir. Kalıcı özelliği ve insan sağlığına zarar vermediği FDA tarafından onaylanmıştır. Lazer epilasyona doğru lazer tipi ile başlanması önemlidir. Hangi lazer yönteminin kişiye uygun olduğuna, uygulama öncesinde uzman doktorlar, cilt ve kıl yapısını değerlendirerek karar vermelidir. Bu değerlendirme ile epilasyondan beklenen başarı oranı artar ve yan etki ihtimali azalır. Lazerin değişik dalga boylarında birçok tipi bulunmaktadır. Her lazer her lezyon için yeterli tedavi edici olmamaktadır.

Fotona Lazer İle Kliniğimizde Yapılan İşlemler

Akne izleri, ablatif (deriyi soyarak) cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi, Nonablatif (deriyi soymadan) fraksiyonel cilt gençleştirme, damarsal lezyonların tedavisi, pigmente lezyonların tedavisi, hipertrofik izler, stria, çatlak tedavisi.

Akne İzi Tedavisi

Akneler (sivilceler) şiddetli olduğu durumlarda, tedavi edilmediğinde, ya da sıkılıp oynandığında iz bırakarak iyileşebilir. Fraksiyonel lazer tedavisi ile bu izlerin giderilmesi günümüzde kullanılan en yeni yöntemlerdendir. Cildin kusurlu alanlarında derinlemesine ama kontrollü bir şekilde izleri siler veya küçültür. Fraksiyonel lazer ile izlerin derinlerine kadar inen mikro lazer atımları ile kötü iyileşmiş skar dokusunda iyileşme sağlanır. Sağlam cilt bu alanı hızla yeni ve sağlıklı doku ile örter. Bu sayede her seansta izler yavaş yavaş azalır. Fraksiyonel lazer ile akne izi tedavisinde seans aralıkları kişiye özel olarak ayarlanabilir ama ortalama 4 hafta aralıklarla 3-6 seans olarak uygulanır. Bu yöntemle üç seans sonrası sivilce izlerini %50-80 oranında azaltmak mümkündür.

Cilt Sıkılaştırma ve Gençleştirme

Fraksiyonel lazer ciltteki kırışıklık ve lekeleri gidermede kullanılan en günümüzde kullanılan en yeni yöntemlerdendir. Cilt gençleştirmede amaçlanan , yıpranmış cilt dokusunu ortadan kaldırmak yerine yeni cilt dokusu oluşumunu sağlamaktır. Fraksiyonel lazer ile cilt sıkılaştırma tedavisinde iyileşme dönemi neredeyse 1-7 gün kadar kısadır. Fraksiyonel lazer ile cilt gençleştirme için cildin ihtiyacına göre ortalama 4 hafta aralıklarla 3-6 seans olarak uygulanır.

Cilt Kırışıklıkları Tedavisi

Kırışıklık cildin elastik yapısını sağlayan ve cildi gergin tutan (kollojen başta olmak üzere) çatının yıpranması sonucunda oluşur. Yıpranmış kollajen yok edilerek vücudun yerine yenisini yapması sağlanır. Diğer lazer sistemlerinden farklı olarak Fotona Fraksiyonel lazer cildin derinine kadar inebilir. Bu da cildi sıkılaştıran kalın bir katman oluşabilmesi anlamına gelir. Bu etki bu nedenlerle diğer sistemlere göre daha kısa süreli iyileşme anlamına gelir. Fraksiyonel lazer uygulaması ile mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Yüz, boyun, göğüs ve ellerde yaşlanmaya bağlı izlerin yok edilmesi için kullanılan invazif olmayan bir işlemdir. Cilt altındaki kollajen doku yapımını artırma prensibiyle etki etmektedir. En üstten çok ince bir tabaka kaldırılarak cildin düzleştirilmesi ve aynı zamanda özel bir teknikle kollagen dokunun gerginleştirilmesi sağlanarak kırışıklıklar yok edilir. Tedavi edilen ciltte yeni kollagen doku oluşumu ve daha genç, su tutma yeteneği yüksek hücreler oluşarak cildin tazelik ve gerginlik kazandığı görülür.

Yara İzi Tedavisi

Cildin derinlerine kadar inen yaralar genellikle iz bırakarak iyileşirler. Bu izler skar olarak adlandırılırlar. Yok edilmeleri oldukça güçtür. Fraksiyonel lazer yaralanma sonrası oluşan izlerin tedavisine yeni bir boyut kazandırmıştır. Yüzeyden gönderilen topluiğne ucundan küçük lazer ışınları, derinin alt tabakalarına ulaşarak, iz görünümüne yol açan bozuk bağ dokusunu tahrip eder ve beraberinde genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlatır. Lazer tedavisi ile yara izi küçültülür, düzleştirilir ve çevre doku ile olan uyumu arttırılır. Her seansta izler yavaş yavaş azalır. Derinin sorunlarına göre seans aralıkları kişiye özel olarak ayarlanabilir ama ortalama 4 haftalık aralıklarla 3-8 seans olarak uygulanır.

Cilt Çatlakları (Stria) Tedavisi

Cilt çatlakları özellikle kadınlarda görülmekle birlikte, ergenlik döneminde hızlı kilo alıp verme durumlarında ve gebelik döneminde gözlenen bir cilt sorunudur. İlk oluştukları anda görülen pembe veya mor rengi, daha sonra gri renge dönüşerek daha az görünür hale gelmektedir. Kalça, basen, karın ve meme bölgelerinde cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için, en çok bu bölgelerde çatlak oluşmaktadır. Tedavi yöntemi olarak lazer uygulamalar, çatlakların giderilmesinde önemli oranda başarı sağlamaktadır. Çatlakların erken evrede gelişenlerinde, henüz doku hücrelerinin tamamı yok olmadığı ve doku kendi kendini yenileyebildiği için başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Cilt çatlakları tedavisinde ortalama 1-3 seans arasında Fraksiyonel lazer uygulanmakta olup seans sayısı ihtiyaca göre arttırılabilmektedir.

Vasküler Lezyonlar

Lazerle Kılcal Damar (telenjiektazi) Tedavisi Derideki küçük kan damarlarının uzun süre ayakta kalma, hormonal ilaç kullanımı ve hamilelik gibi durumlar sonucu genişlemesi sonucu görünür hale gelmesine telenjiektazi denir. Yüzde ve bacaklarda sık görülür. Kozmetik rahatsızlık yaratır. Lazer tedavisi yapılmadan önce hastalarda toplar damar yetmezliği olup olmadığı değerlendirilmeli, gerekirse dopler USG ile değerlendirme yapılmalıdır. Lazer teknolojisi bu problemde etkili sonuçlar vermektedir. NdYAG lazer ile 3 mm’ye kadar çapı olan damarlar ortalama 2-3 seansta yok edilir. Uygulama kısa sürer, hafif ağrıya neden olur, sonrasında uygulama bölgesinde hafif ağrı, şişlik, kızarıklık görülmekle birlikte bu etkiler 1-2 haftada geçer. Seans aralıkları 2 aydır. Yüzde özellikle burun çevresindeki kızarıklıklar da lazere iyi yanıt verir. Solaryum ve güneşlenme sonrası uygulanması önerilmez. Uygulamadan sonra 15 gün güneşten korunulmalıdır.

Damarsal Doğum İzleri (Hemanjiyomlar) Fotona Fraksiyonel lazer Nd:YAG dalga boyu ile hem yüzeysel hem de daha derinde yer alan damarsal doğum izlerini dokulara zarar vermeyecek şekilde tedavi eder. Lazerle Kılcal Damar (telenjiektazi) Tedavisi Derideki küçük kan damarlarının uzun süre ayakta kalma, hormonal ilaç kullanımı ve hamilelik gibi durumlar sonucu genişlemesi sonucu görünür hale gelmesine telenjiektazi denir. Yüzde ve bacaklarda sık görülür. Kozmetik rahatsızlık yaratır. Lazer tedavisi yapılmadan önce hastalarda toplar damar yetmezliği olup olmadığı değerlendirilmeli, gerekirse dopler USG ile değerlendirme yapılmalıdır. Lazer teknolojisi bu problemde etkili sonuçlar vermektedir. Fotona- NdYAG lazer ile 3 mm’ye kadar çapı olan damarlar ortalama 2-3 seansta yok edilir. Yüzde özellikle burun çevresindeki kızarıklıklar da lazere iyi yanıt verir. Solaryum ve güneşlenme sonrası uygulanması önerilmez. Uygulamadan sonra 15 gün güneşten korunulmalıdır. İnce kılcal damar genişlemeleri ve küçük varisler Fotona Fraksiyonel lazer Nd:YAG dalga boyu ile ‘hiç iz bırakmadan’ yok edilir.

Daha büyük varislerin tedavisi için ayrıca damar içi lazer tedavisi uygulanabilir. İyileşme süresi hızlıdır ve kozmetik açıdan mükemmel sonuçlar verir. Örümcek Damarlar (Telenjiektazi) Örümcek damarlar gibi yüzeysel damarlar, Fraksiyonel lazer Nd:YAG dalga boyunda gelen enerji ile oldukça güvenli biçimde tedavi edilir. Ortalama 3 seansta örümcek damarlar temizlenebileceği gibi bazı ciltlerde tek seansta da sonuç alınabilir. Kronik Kızarıklık (Rozasea) Kan damarlarının yarattığı kronik kızarıklık (Rosacea) vakalarının Fraksiyonel lazer Nd:YAG dalga boyunda tedavisi, hem gözle görülür kan damarlarını azaltmada hem de rhinophyma ile bağlantılı olarak cildin kalınlaşmasını önlemede etkilidir.

Vücut Ben Haritalanması

Deri kanserleri tüm vücut kanserleri içinde 3.sıklıkta görülen kanserlerdendir. Bilgisayarlı dermatoskopi ve tecrübeli tıbbi ekip ile deri kanserlerinin erken tanı ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Fototerapi

Özellikle psoriasis, vitiligo, nedeni bilinmeyen kaşıntılar ve derinin lenfomalarının etkin ve güvenli tedavi yoludur.

Allerji Testleri

Özellikle kronik ekzema ve ürtikerli hastalarda allerjeni tespit etme için kullanılır.

Kriyoterapi

Siğil, nasır, derinin bening tümörlerinde kriyoterapi denilen soğuk nitrojen gazı ile dondurma işlemi uygulanabilir.

Botoks

Botoks uygulaması: kırışıklıkların tedavisinde ve koltuk altı, el, ayak terlemelerinde etkin ve güvenlidir.

Kimyasal Peeling

Deriye çeşitli kimyasal ajanlar uygulanarak kontrollü deri hasarı oluşturulmasıdır. Çeşitli konsantrasyonarda kullanılan bu solüsyonlar ile cilt lekelerinin, akne skarlarının ve ince kırşıklıkların düzelmesi sağlanmaktadır. Kimyasal peeling uygulamasında hastan seçimi Fitzpatrick deri tipine göre belirlenir.

Mezoterapi

Aminoasitler, vitaminler ve çeşitli büyüme faktörleri içeren özel karışımların dermis denilen deri katmanına enjeksiyonu ifade etmektedir. Günümüzün popüler kozmetik uygulamalarından olan mezoterapi selülit , saç dökülmelerinde, akne skarlarında, stria denilen özellikle doğum sonrası oluşmuş çatlaklarda ve cilt kırışıklıklarında etkin tedavi şeçeneğidir.

PRP (Platelet Rich Plasma)

Kişinin kendi kanı alınıp santirfüj edildiktien sonra tüpün üst tarafında kalan büyüme faktörlerinden zengin trombosit kısmının deri içine tekrar enjekte etme işlemidir. Günümüzde bilinen en iyi antiaging uygulamaları arasında yerini almıştır. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi ve cilt lekelerinde çok başarılı bir uygulamadır. Dermatoloji Kliniğinde temel dermatolojik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi yanısıra kozmetik uygulamalar teknolojinin ulaştığı son noktada güvenirlikleri çok yüksek olan cihazlarla yapılmaktadır.